13 marca 2020

Oferta warsztatów

Fara-ONI i fara-ONE – starożytny Egipt
Na zajęciach zagłębimy się w gorące piaski pustyni. Poznamy w jaki sposób były zorganizowane państwa Starożytnego Egiptu. Czym zajmowali się na co dzień mieszkańcy poszczególnych stanów, jakie mieli prawa i obowiązki w co wierzyli, gdzie spali i co jedli. Poznamy również wyjątkową postać kobiety faraona potężnej Hatszepsut za czasów której nastąpił rozkwit państwa nad Nilem. Choć jej następcy chcieli wymazać ją z kart historii, to pozostawiła po sobie wiele wspaniałych zabytków. Wspaniałym przykładem źródła do poznania historii Egiptu jest badana przez Polaków świątynia Tell el Bahari w części warsztatowej wykonamy do model świątyni królowej


Starożytna Grecja
Fundamentem kultury europejskiej jest cywilizacja starożytnych Greków. Filozofia, myśl techniczna, język, pismo, mitologia i sztuka. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele elementów otaczającego nas świata posiada grecki rodowód lub naśladuje greckie wzorce. Poznając historię starożytnej Grecji uczymy się lepiej rozumieć otaczający nas świat.


Starożytny Rzym
Starożytne imperium rzymskie było jednym z największych w historii ludzkości. Podstawę potęgi niewątpliwie była świetnie wyszkolona i wyposażona armia. Żołnierze rzymscy zajmowali się nie tylko wojaczką ale i wznoszeniem na podbitych obszarach fortyfikacji i miast tym samym poszerzając zasięg cywilizacji rzymskiej. Imperium w swoich granicach zamknęło całe Morze Śródziemne łącząc pod władzą cesarzy wiele ludów i kultur. Wzdłuż jego granic rozciągały się tereny zajmowane przez takie ludy jak Sarmaci, Partowie, Arabowie, Berberowie, Iberowie, Celtowie i Germanie. Zatem na życie codzienne mieszkańców imperium wpływ miała nie tylko kultura rzymska ale i wiele innych.